Утрински Весник
Магазин

Маслото од шипинки е исто толку корисно за кожата како ботоксот

Sipak.png
300x250 (7)

Маслото од семки од шипинка ја поттикнува кожата да создава сопствен колаген поради природниот витамин А. За хидратантни креми за лице со додаден колаген производителите тврдат дека се против стареење, но има проблем – молекулите на колаген се премногу големи за да се апсорбираат во кожата кога се применува локално.

Маслото од семки од шипинки ја храни кожата со витамини А, Ц и Е. Исто така, содржи голема количина на линоленска и алфа-линоленска киселина, која ја промовира регенерацијата на клетките и ја одржува кожата млада.

300x250 (7)

Истражувањата сугерираат дека маслото може да ги намали ефектите од фотостареењето поради изложување на сонце бидејќи содржи витамин А.

Ss1

Можете да прочитате

Вишната го намалува крвниот притисок

Дејвид Бекам ја изнесе на грб сопругата Викторија од роденденската забава

Една од најпопуларните атракции во Барселона „избришана“ од Гугл и Епл Мапс