Утрински Весник
Македонија

Малолетници фатени како пустошат шума

Малолетници фатени како пустошат шума

Приведени се три лица за пустошење на шума на планината Беласица.

dobivaj vesti na viber

Според информациите од МВР, се работи за Ф.А.(20) и уште двајца малолетници од село Банско, струмичко.

Тројцата вчера биле затекнати на место викано „Габровски пат“, атар на село Банско, на планината Беласица како со моторна пила вршат пустошење на шума.

Од страна на Шумска полиција затекнатите исечени дрва биле одземени и пренесени во складот на Јавното претпријатие Национални шуми, подружница Беласица – Струмица. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Можете да прочитате

Во Куманово било запалено македонско знаме и поставено албанско – полицијата изврши увид

Заменик министерка за здравство не знае од што починало новороденчето во Битола, испратика наредба за инспекциски надзор

27-годишен маж го запалил домот на родителите – доби забрана за доближување