Утрински Весник
Свет

(Видео) Голем пожар во центарот на Сиднеј, гори повеќекатница: зградата почна да се урива, стотици луѓе евакуирани

(Видео) Голем пожар во центарот на Сиднеј, гори повеќекатница: зградата почна да се урива, стотици луѓе евакуирани

Во центарот на Сиднеј денеска пожарникарите се борат со големиот пожар кој зафати катна зграда, итната помош ја опколи областа, а засега нема информации за повредени.

dobivaj vesti na viber

Според објавените снимки, зградата се наоѓа во близина на централната железничка станица во Сиднеј, пренесува Ројтерс.

Стотици луѓе се евакуирани од областа бидејќи пожарот гори низ неколку нивоа на високата зграда.

Пожарникарите соопштија дека успеале да спречат пожарот да се прошири, иако зафатил некои станбени згради во близина.

Во гаснењето на пожарот учествувале повеќе од 100 пожарникари со 20 противпожарни возила. Делови од зградата се урнале додека луѓето врескале и панично трчале.

Железнички сообраќај во близина на пожарот е во прекин до понатамошно известување, соопштија локалните власти.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград