Утрински Весник
Магазин

Раперот Фети Вап осуден на 6 години за трговија со дрога

Раперот Фети Вап осуден на 6 години за трговија со дрога

Фети Вап е осуден на шест години затвор поради криумчарење на дрога.

dobivaj vesti na viber

31-годишниот Фети е прогласен за виновен за водење на опсежна операција трговија со дрога низ САД, откако во 2022 година се изјасни за виновен по обвинение за шверц.

Раперот, чие вистинско име е Вили Максвел Втори, беше осуден на шест години затвор во средата, откако претходно призна дека е вклучен во опсежна шема за трговија со дрога.

Во текот на изрекувањето на пресудата, Фети рече: „Ја повредив мојата заедница, луѓето кои се угледуваат на мене. Моето семејство и себеси. Навистина ми е жал за секоја болка што ја предизвикав.“

Фети и петмина други обвинети првично беа уапсени во 2021 година, кога беа обвинети за заговор за шверц на хероин, фентанил и крек од западниот брег на САД до Лонг Ајленд во државата Њујорк.

Можете да прочитате

Ким Катрал ќе се појави во финалето на серијата „И, едноставно, така“

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Повеќе докази дека ќерката на Моника Белучи, Дева, е следната голема работа во манекенството