Утрински Весник
Магазин

Малме со засилени безбедносните мерки одбројува до почетокот на Евровизија

O 33184417 1280 1.jpg

Малме со засилени безбедносните мерки одбројува до почетокот на Евровизија, бидејќи е најавено дека паралелно со големиот музички настан ќе се одржат и демонстрации. Полицијата и организаторите кажаа дека се добро подготвени и се надеваат на „радосен настан“. Малме, третиот по големина град во Шведска, со 350.000 жители, се подготвува за еден од најголемите безбедносни предизвици во историјата на земјата, додека некои бараат исфрлање на Израел од настанот поради војната во Газа. Шведската полиција ќе добие помош од Данска и Норвешка и се очекува да носи поголеми оружја како мерка на претпазливост. Се очекува повеќе од 100.000 посетители да дојдат во Малме за време на Евровизија. Полуфиналните вечери се во вторник и в четврток, додека финалето е на 11 мај. „Целата Шведска веќе е на четвртото ниво од можни пет кога станува збор за терористички закани. Јасно е дека безбедносните проблеми во светот влијаат и врз Евровизија. Во Малме веќе имаше протести против учеството на Израел“, изјави Петра Стенкула, шефицата на полицијата во Малме. Таа кажа дека нема специфични закани против самиот настан, а нивото на тревога беше покачено во август по инцидент со палење Куран. „Евровизија е голема работа за градот, па затоа сакаме сѐ да помине мазно. Мислам дека сме добро подготвени“, изјави Пер-Ерик Ебестал, директорот за безбедност на Малме. Македонија годинава не учествува, што е втора година без претставник на ова музичко натпреварување. На најголемиот светски музички настан во живо, учеството го потврдија јавните радиодифузери од 37 земји. Од земјите од регионот, учество потврдиле Албанија, Хрватска, Грција, Србија и Словенија. МРТ на своите сервиси ќе ја пренесува манифестацијата, двете полуфинални вечери и големото финале. Шведска во Малме е домаќинот на 68. Евросонг, по победата на Лорин со „Тетоважа“, на фестивалот во Ливерпул, Англија. Ова е втора победа на Лорин, по онаа во 2012 година во Баку со хитот „Еуфорија“, кога за триумфот и беа доволни 372 поени. Лорин покрај Џони Логан е единствениот учесник на Евровизија со две победи на ова натпреварување. Ова ќе биде трет пат Малме да биде домаќин на Евровизија, по 1992 и 2013 година, а вкупно 7-ми пат големото музичко натпреварување да се одржува во Шведска. Првиот поглед на импресивната сцена, која се состои од фотографии и видео снимки, беше објавена на официјалната веб-страница на EBU, а првите проби на делегациите  започнаа веќе во сабота, 27 април. Комбинацијата на LED подови, подвижни LED коцки, светла, видео и сценска технологија ќе се комбинираат за да создадат спектакуларни визуелни искуства. Самата сцена е во форма на крст, а поставена е точно во средината на салата и на тој начин создава уникатно искуство преку кое публиката ќе може да ги доживее претставите од секој агол. Во внатрешноста на арената Малме, сцената се наоѓа меѓу 2.168 уреди за осветлување. Беа потребни четири недели претходно програмирање за да се доведат светилките во нивната конечна состојба денес. Салата има 1.000 квадратни метри LED екрани внатре и над комплетот. Самата LED подна сцена е со големина од 186 метри квадратни, додека екранот за заднина на LED е измерен на 340 квадратни метри. Виси од таванот се гледаат пет LED коцки кои придонесуваат за 460 квадратни метри LED ефект кој ќе не заслепува за време на трите емисии во живо. Во Малме арената ќе има тим од 6 луѓе кои ќе управуваат со сцената за секој настап да биде целосно исполнет од очекувањата на изведувачите и нивните тимови, а ќе бидат поддржани од тим од 36 луѓе на сцената. Само 55 секунди се достапни за промена на секоја сцена, што бара совршена организација и координација. Сите овие потези се многу внимателно кореографирани и вежбани, исто како и сè друго во живите преноси на 68. Избор за песна на Евровизија. Клучното креативно лидерство зад концептот се Флоријан Видер, продукциски дизајнер и Фредрик Стормби, дизајнер за осветлување и содржина на екранот.

Можете да прочитате

Еден симптом на мозочен удар може да се појави додека јадете

Полицијата ја уапсила Ники Минаж поради поседување лесни дроги

Лекарот на 114-годишна жена открива што можеме сите да направиме за да живееме подолго