Утрински Весник
Свет

Макрон се огласи по дебаклот во првиот круг од изборите

1708104533 382194 Makron Ja Suspendirashe Demokratijata.jpg

Францускиот претседател Емануел Макрон, по дебаклот во првиот круг од вонредните парламентарни избори, ги повика гласачите да се соберат зад „републиканските и демократски“ кандидати во вториот круг, што ќе се одржи следната недела, поточно на 7 јули.

Макрон го поздрави и големиот одѕив на гласачите во денешниот прв круг.

Според првите прелиминарни резултати, на вонредните парламентарни избори во Франција предничи „Националниот собир“ (РН) на Марин Ле Пен со 34,2 отсто, „Новиот народен фронт“ е втор со 29,1 отсто, додека партијата „Преродба“ на Макрон е трета со 21,5 отсто од гласовите, пренесува локалниот портал „Фигаро

Можете да прочитате

Тело на новороденче пронајдено во канта за ѓубре, уапсени маж и жена во Лондон

Трагедија во Швајцарија: Три лица настрадаа кога се урна скеле на зграда висока 60 метри

Во близина на Москва се урна патнички авион, загинаа три лица