Утрински Весник
Македонија

Филипче нов претседател на СДСМ

Venko Filipche Kumanovo 2.jpg

Поранешниот минитер за здравство Венко Филипче е новиот лидер на опозициската СДСМ.

Филипче со убедлива разлика го победи своите противкандидати Александар Бајдевски и Јован Деспотовски, додека единствената жена кандидат за претседател на СДСМ, Славјанка Петровска на два дена пред денот на гласање се откажа од изборната трка.

Со денешните избори Филипче стана шестиот претседател на СДСМ, по Бранко Црвенковски, Владо Бучковски, Радмила Шекеринска, Зоран Заев и Димитар Ковачевски.

Можете да прочитате

РЕК Битола работи со еден блок

РЕК Битола работи со еден блок

УЈП : РЕГИСТРИРАЈТЕ ГО ГОТОВИНСКИОТ ПРОМЕТ ПРЕКУ ФИСКАЛЕН СИСТЕМ НА ОПРЕМА (ФИСКАЛНИ КАСИ)