Утрински Весник
Спорт

Македонските девојки на ЕП-2024 ќе играат во Унгарија

Screenshot 2024 04 18 192930.png

Во Виена извлечени составите на групите за ракометното женско Европско првенство, кое од 28 ноември до 15 декември ќе се одржи во Австрија, Унгарија и Швајцарија, а каде на континеталниот собир се враќа и македонската репрезентација. Ждрепката сакаже македонските девојки да настапуваат во групата А со домаќинот Унгарија, Шведска и Турција. Натпреаврите од оваа група ќе се играат во Дебрецин.

За женската ракометна репрезентација на Македонија ова ќе биде седмо учество на Европските првенства.  Првите две селекции од групите продолжуваат во следната рунда, вторите две ќе бидат елиминирани.

Можете да прочитате

Очекувана победа за Ѓоковиќ на стартот од Ролан Гарос

Белингем прогласен за играч на сезоната во Ла-лигата

Анчелоти најави заминување во пензија од редовите на Реал Мадрид