Утрински Весник
Култура

Македонскиот КИЦ во Тирана промовираше млади сликари од двете земји

Македонскиот КИЦ во Тирана промовираше млади сликари од двете земји

Вчеравечер во македонскиот Културно информативен центар во Тирана, се отвори заедничка изложба на млади сликари од Република Албанија и Република Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

Со свои дела се претставија Риза Зибери, Матео Ордев, Ералд Незај, Ренид Тосуни, Самела Балази, Ерисаида Веизај, Беса Мустафаи, една нова генерација на уметници, растеретена од историски тежини.

„Независно што сношти беше врнежлива ноќ во Тирана, имаше многубројна млада публика, која возбудено доаѓаше во нашиот КИЦ да ужива во убавините на овие млади уметници. Сликарите се претставија секој со по 3 слики, најмладиот од нив, Матео Ордев има 12 години“, изјави директорот на македонскиот КИЦ во Тирана, Златко Ориѓански.

Ориѓански најави дека наскоро, во организација на Културно-информативниот центар во Тирана во главниот град на Албанија ќе гостува на Битолскиот театар, со што за првпат во историјата на двете земји ќе биде изведена претстава на македонски јазик.

Можете да прочитате

Прво па женско 11 почнува со ПичПрич на тема „Бев Сама“

Мојсова-Чепишевска: Македонистиката во Париз се развива со забрзано темпо

Почина актерката од „Подобар живот“ и „Жикина династија“