Лука Дончиќ „полуде“ против Детроит и постигна 53 поени

Ss2

Далас Маверикс во ноќта зад нас на крилата на неверојатниот Лука Дончиќ ги победи Детроит Пистонс со 111:105.

Далас се мачеше со еден од послабите тимови на Истокот, па Дончиќ мораше да „полуди“. Натпреварот го заврши со дури 53 поени и 70,8% шут од поле (17 од 24), а имаше и осум скока и пет асистенции.

Спенсер Динвиди, кој постигна 10 од своите 12 поени во четвртата четвртина, исто така беше важна алка во победата на Далас.

Тоа беше петти натпревар со 50 плус поени во кариерата за Лука Дончиќ, четврти оваа сезона и втор најдобар ефект во историјата на Далас Маверикс по 53 поени на Дирк Новицки на 2 декември 2004 година против Хјустон и рекордот на франшизата на Дончиќ поставена против Њујорк Никс со постигнати 60 поени.

Лука имаше 24 поени во првата четвртина и 18 поени во третата, па на грандиозен начин се врати на паркетот по повредата на левиот скочен зглоб поради која ги пропушти дуелите со Феникс (играше три минути и се повреди) и со Јута.

За Детроит 29 поени постигна Бојан Богдановиќ, а Садик Беј додаде 18.

Бруклин Нетс го совладаа ЛА Лејкерс со 121:104, а најефикасен во победничкиот тим беше Кајри Ирвинг со 26 поени.

Стеф Кари со 38 поени беше предводник на Голден Стејт Вориорс во триумфот на гости (120:128) против Оклахома.

Резултати НБА: Филаделфија – Орландо 109:119, Бруклин – ЛA Лејкерс 121:104, Минесота – Сакраменто 111:118, Оклахома – Голден Стејт 120:128, Сан Антонио – Вашингтон 106:127, Далас – Детроит 111:105, Феникс – Торонто 114:106, Портланд – Атланта 129:125.