Утрински Весник
Свет

Лавров: САД и НАТО сакаат да ни кажат дека нема да запрат пред ништо, нашиот потег ќе ги вразуми

D0bbd0b0d0b2d180d0bed0b2 D0b5d0b2d180d0bed0bfd0b0 D198d0b0 D0b7d0b0d0b3d183d0b1d0b8 D0bdd0b5d0b7d0b0d0b2d0b8d181d0bdd0bed181d182d0b0 63ca6feb437d8.jpeg

Кина би можела да организира мировна конференција на која ќе учествуваат Русија и Украина, ја цитира агенцијата РИА изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Лавров рече дека таквиот потег ќе биде продолжение на напорите на Пекинг за решавање на украинската криза.

„Го споделуваме ставот на Кина дека првенствено треба да се справиме со основните причини за конфликтот и да ги заштитиме правните интереси на сите страни, со последователни договори засновани на принципот на еднаква и неделива безбедност“, рече Лавров во интервју за агенцијата.

„Да нагласам уште еднаш, тоа подразбира почитување на реалноста на теренот, која ја одразува волјата на луѓето кои живеат таму“, додаде тој.

Русија постојано повикува на преговори под услов Киев и Западот да ги признаат нејзините територијални придобивки во Украина. Киев ги отфрли тие предлози. Лавров ги критикуваше САД дека и помагаат на Украина, велејќи дека Вашингтон станал „учесник во злосторствата на режимот во Киев“.

Тој исто така рече дека Русија ја смета планираната испорака на борбени авиони со нуклеарно оружје Ф-16 на Украина како „сигнална акција“ на НАТО.

„Тие се обидуваат да ни кажат дека САД и НАТО нема да запрат пред ништо во Украина“, рече Лавров.

„Сепак, се надеваме дека тековните руско-белоруски вежби за употреба на нестратегиско нуклеарно оружје малку ќе ги просветлат нашите противници и ќе ги потсетат на катастрофалните последици од понатамошната нуклеарна ескалација“, додаде тој.

На Блискиот Исток, рече Лавров, САД исто така „го разгоруваат пламенот на конфликтот“.

Можете да прочитате

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

САД уништија седум радари на територијата контролирана од Хутите

Посебен сообраќаен режим во една општина во Скопје денес од 12 до 16 часот