Утрински Весник
Свет

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Tramp.webp.webp

Поротата на судењето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда.

Сепак, 12-те поротници побараа повторно да ги слушнат потенцијално клучни докази на сведоците.

Судскиот процес што почна минатиот месец во Њујорк против Трамп под обвинение дека го купил молкот на порно актерката Сторми Даниелс за нивната врска е историски.

Тоа е прва кривична постапка во САД против поранешен претседател. Трамп судскиот процес го оцени како „многу неправеден“. 

Можете да прочитате

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

САД уништија седум радари на територијата контролирана од Хутите

Посебен сообраќаен режим во една општина во Скопје денес од 12 до 16 часот