Утрински Весник
Свет

Лавров: Конфликтот меѓу Русија и Западот не е „хибридна војна“, туку е поблиску до вистинска војна

Лавров: Конфликтот меѓу Русија и Западот не е „хибридна војна“, туку е поблиску до вистинска војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека конфликтот меѓу Русија и Западот повеќе не може да се дефинира како „хибридна војна“, туку дека е поблиску до вистинска војна.

dobivaj vesti na viber

Лавров го осуди Западот за испраќање оружје во вредност од милијарди долари во Украина, објави Ројтерс.

Лавров рече дека Украина ги отфрла мировните преговори и посочи дека колку подолго трае конфликтот, толку потешко ќе биде да се дојде до решение.

Можете да прочитате

Анкета: Повеќето Финци поддржуваат влез во НАТО без Шведска

Столтенберг: Русија да дозволи инспекција на нуклеарни постројки

Германија одобри испраќање постари тенкови во Украина