Утрински Весник
Свет

Лавина проголта скијачи во Франција, четворица загинати и двајца исчезнати

R0 0 800 600 W800 H600 Fmax.jpg

Најмалку четири лица загинаа во лавина во Масив Централ, планински венец во јужниот дел на централна Франција, објавија локалните медиуми. Наводно се повредени уште три лица, а двајца се водат за исчезнати.

Несреќата се случила во неделата попладне во Вал д’Енфер во близина на ски-центарот Мон Доре, кој се наоѓа на надморска височина меѓу 1.200 и 1.846 метри.

Web

Регионалниот весник Миди Либре објави дека жртвите биле на скијање кога паднала лавината. Можно е дождот да ја предизвикал несреќата, оптоварувајќи ја снежната покривка која се формирала неколку часа претходно, пишува весникот повикувајќи се на вештачење.

Лошото време ја отежна потрагата по исчезнатите. Лавините на Централниот масив се доста ретки.

Можете да прочитате

Една година од војната во Судан која е во сенка на судирите во Газа и Украина

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината

Пекинг го повика Вашингтон да одигра конструктивна улога на Блискиот Исток