Утрински Весник
Спорт

Латифи си оди од Вилијамс

Латифи си оди од Вилијамс

Николас Латифи ќе го напушти тимот на Вилијамс на крајот на сезоната, беше објавено во петокот.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот вицешампион во Формула 2 освои само седум поени на 55 трки во болидот на Вилијамс.

Сезонава се уште нема освоено ниту еден бод, па логично е да го напушти тимот по три неуспешни сезони.

„Иако не ги добивме резултатите што ги планиравме, тоа беше фантастично патување. Освојувањето на првите бодови во Унгарија минатата година е момент кој никогаш нема да го заборавам. Ќе започнам ново поглавје во кариерата со посебни спомени. Знам дека ова нема да не спречи остатокот од сезоната да го одработиме најдобро што можеме“, изјави Латифи.

Можете да прочитате

ПСЖ во јануари ќе му плати 30 милиони евра на Интер за Шкриниар

Милевски: Без разлика на се, мислам дека сме на вистинскиот пат

„Аѕурите“ одат на Ф4 во Лигата на нации