Утрински Весник
Балкан

Курти: Против Србија се подготвува тужба за злосторства на Косово

Kurti Qeveri Pres.jpg
Ss2

Косовскиот премиер Албин Курти изјави во Глоговац дека против Србија се подготвува тужба за злосторства извршени за време на војната во Косово, пишува приштинскиот портал Reporteri.net.

– Во тек се подготовките да се обвини Србија како земја која е одговорна за злосторствата извршени за време на војната во Косово, за злосторства против човештвото и геноцид – рече Курти.

Ss1

Тој го повика Државното обвинителство да вложи максимални напори осомничените за кривични дела, за кои има живи сведоци, да бидат кривично гонети и казнети.

– Без правда, само со вистината, раните остануваат отворени – рече Курти.

Ss1

Можете да прочитате

Бомбата пронајдена во Ниш од бомбардирањето на НАТО успешно отстранета и уништена

Во Ниш акција за уништување на воздушна бомба, евакуирани 1.300 луѓе

Бугарија заплени хероин вреден 9 милиони евра сокриен во душеци за спиење