Утрински Весник
Свет

Москва: Се зголемува бројот на жртвите во терористичкиот напад, загинаа 144 лица

Moskva Napad.webp.webp
Ss2

Бројот на загинати во терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“ во близина на Москва денеска се искачи на 144 лица, додека уште 551 лице се повредени, соопшти прес-службата на Главната управа на Министерството за вонредни ситуации на Руската Федерација за Москва.

Администрацијата додаде дека меѓу загинатите има пет деца, пренесува Интерфакс.

Ss1

Терористичкиот напад на „Крокус сити хол“ во Красногорск, во близина на Москва, се случи вечерта на 22 март, кога неколку лица отворија оган врз посетители на концерт.

Истражниот комитет го истражува кривичното дело за терористичкиот напад, за кој одговорноста ја презеде Исламската држава (ИД).

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван