Утрински Весник
Македонија

Кривична за кумановец за силување и злоупотреба на податоци: креирал профил на социјални мрежи под лажно име и објавувал експлицитни содржини од неговата поранешна сопруга

Policija 3.jpg

Отсекот за компјутерски криминал и Отсекот за општ криминал при СВР Куманово поднесоа две кривични пријави против 25-годишник од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на лични податоци“ и „полов напад и силување“, соопшти МВР.

-Тој креирал профил на социјални мрежи под лажно име и објавувал експлицитни содржини од неговата поранешна сопруга. При преземањето мерки и извршената анализа на случајот било откриено дека тој извршил и обљуба врз неговата поранешна сопруга, по што бил пронајден и лишен од слобода, извести полицијата.

Можете да прочитате

Таравари во понеделник ќе ги разреши економските директори на клиниките

Петровска за „Независен“: СДСМ треба да се врати на идеолошките корени

Ципрас: Ако Заев не го променеше името ќе мораше да влезете под Република Македонија