Утрински Весник
Македонија

Ковачевски за средбите во САД: Добивме силна поддршка за европскиот пат

Ковачевски за средбите во САД: Добивме силна поддршка за европскиот пат

Средбите кои ги имав во САД со високите државни претставници, со Државниот Секретар Блинкен и Ескобар беа многу успешни и плодни, од САД добивме силна поддршка за европскиот пат на Северна Македонија, рече премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски во обраќање на седницата на Централниот одбор на партијата што се одржа вечерва.

dobivaj vesti na viber

„САД се покрај нас од самиот почеток и таа помош не доаѓаше само декларативно туку беше целосна помош, многу финансии, многу средства ивестирани во реформи во многу области во земјата, од судски реформи, безбедносни реформи, во економијата, полицијата итн. Се до денеска кога гледаме еден вид промовирање на Македонија како своевиден пример на земја која што може да послужи за другите земји во регионот. Што ние и го докажавме“, рече Ковачевски.

Премиерот кажа дека генерално, и Македонија и САД сметаат дека е многу важно што нашата држава е првата земја од Западниот Балкан што го започна Стратешкиот дијалог со САД. Ова е одредница во нашите билатерални односи и одличен чекор напред за иднината на оваа земја, рече Ковачевски.

 

Можете да прочитате

Намалена затворската казна на Марјан од “Доказ М”, дел за уцените ќе се суди одново

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

(Видео) Излезе од затвор Алими кој ги даде клучевите да се отворат портите од Собранието на „крвавиот четврток“, го пречека Зијадин Села