Утрински Весник
Македонија

Ковачевски: Јас сум избран за лидер на партија со 40.000 гласа, Мицкоски е избран од 400 делегати од неговиот претходник

4e992f46 7f9c 4bde 9cc1 C85ebfecc17c.jpg
Ss2

Одговарајќи на прашање околу легитимитетот, претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во дуел со Христијан Мицкоски истакна дека тој бил избран од целото членство на партијата на внатрепартиски избори.

„Јас сум избран за претседател на СДСМ, на непосредно гласање, тоа е единствена партија која својот претседател го бира на непосредно гласање со двајца противкандидати и мојот избор е направен со над 40.000 гласови на гласачки кутии. Спроти мене седи претседател на ВМРО-ДПМНЕ кој што е избран со 400 делегати, напишани на лист од неговиот претходник, ставени во автобуси, однесени на Фолкфест Валандово и таму на конгрес еден кандидат станува претседател. Тоа е нивни начин како го бираат претседателот на партијата, јас во тоа не се мешам, меѓутоа мора да го разјасниме легитимитетот на претседателите на партиите“ посочи Ковачевски.

300x250 (7)

Ss1

Можете да прочитате

Спасовски: Новогодишен пакет од 100 евра за пензионерите, пензионерска картичка со попусти

Стевановиќ: СДСМ нема да се откаже од европска иднина и од држава во која има функционално владеење на правото

Даштевски: Гласањето помина мирно – 24info.mk