Утрински Весник
Спорт

Кошаркарите рангирани на 54. место на ФИФА

Кошаркарите рангирани на 54. место на ФИФА

Машката кошаркарска репрезентација на Македонија се наоѓа на 54. место на ранг-листата на ФИБА и на 29. позиција на рангирањето на европските селекции.

dobivaj vesti na viber

Двете победи против Норвешка и против Данска, на селекцијата на Македонија ѝ донесоа нови рејтинг поени, но не и подобра позиција на листата.

Шпанија е нов лидер на светската листа, пред САД, Австралија, Аргентина и Франција.

Можете да прочитате

„Кнезовите“ со пресврт до победа против Басконија

Бензема ќе го пропушти првиот меч на Франција на СП?

МЗТ Скопје поради слободните фрлања се „лизна“ против ФМП