Утрински Весник
Култура

Концерт на оркестарот на Филхармонија со врвната саксофонистка Фатејева

Концерт на оркестарот на Филхармонија со врвната саксофонистка Фатејева

На 20 јануари, со почеток во 20 часот ќе се одржи концертот насловен „Ава“ на кој како солистка ќе настапи една од најдобрите саксофонистки во класичната музика – Асја Фатејева од Крим/Германија.

dobivaj vesti na viber

На програмата се дела од Дебиси, Шостакович, а за првпат ќе прозвучи и Концертот за саксофон и оркестар од авангардниот холандски композитор Јакоб Тер Велдхаус.

Диригент е маестро Конрад ван Алфен од Холандија.

Следете го нервот што пулсира!

Билетите се достапни и можат да се резервираат на тел: 02 / 3238 182 и да се купат на билетарницата на Филхармонија.

 

Можете да прочитате

Концерт во НОБ – „Вечер со Благој Нацоски: првите 20 години“

КИЦ Битола – Конкурс за Вечер на серенади „Ах, таа серендада“ 2023

Изабела Новотни и Владимир Лазовиски актери на Театарот за деца и младинци прославуваат 30 годишен јубилеј