Утрински Весник
Магазин

Кое е најдобро време за појадок

Breakfast 1663295 1920 1 1.jpg

Веројатно сме слушнале дека исхраната може да го подобри здравјето на нашето срце. Сепак, можеби не е важно само што јадеме, туку и кога јадеме.

„За губење на тежината, најдобро е да се обидете да не јадете доцна навечер. Наизменичното постење може да помогне во тоа. Целта да завршите со јадење до 17 или 18 часот може да биде многу корисно”, вели кардиологот др. Марија Бранч за Парада.

Д-р. Бранч откри дека појадува секој ден во 7:45 часот, пред да почне со работа.

„Тоа помага да се постави мојот деноноќен ритам за тој ден“, рече таа. Оброк пред работа може да помогне во ефикасноста и продуктивноста. „На вашиот мозок му треба енергија за да работи добро“, истакнува др. Бранч.

Според студијата од 2023 година спроведена на повеќе од 103.000 возрасни лица, луѓето кои појадувале пред 8 часот и престанале да јадат пред 21 часот имаат помали шанси за срцеви заболувања.

Освен тоа, не постои такво нешто како јадење „прерано“, објаснува д-р. Бранч: „Јадењето прерано не е проблем. Се зависи од вашата рутина. Ако работите во 6 часот наутро, јадењето порано е во ред“.

Сепак, важно е да се биде доследен, ако е можно. Најпрво, најважно е пред сè да појадувате.

Можете да прочитате

Најпознатата хрватската навивачка разочарана од Германија: Собата чини 650 евра од вечер, а менаџерот е безобразен

Душко ја нападнал Карлеуша – еве што изјави тој

Како да ги избркате мравките од вашиот дом?