Утрински Весник
Спорт

Клоп: Ме изненади одлуката на Фирмино

Клоп: Ме изненади одлуката на Фирмино

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, изјави дека е изненаден од одлуката на Роберто Фирмино да го напушти „Енфилд“ на крајот од сезоната.

dobivaj vesti na viber

Бразилскиот напаѓач ќе го заврши осумгодишниот престој во клубот и како слободен играч ќе замине од Ливерпул. Фирмино беше во преговори за нов договор, но на крајот реши да го напушти клубот.

„Изненаден? Да, малку – можеше да оди во две насоки, отиде вака. И јас го почитувам тоа. Тоа е сосема нормално во толку долги врски какви што имаме ние, како што има Боби со клубот”, рече Клоп, според британските медиуми.

Фирмино го постигна последниот гол во убедливата победа на Ливерпул од 7:0 против Манчестер Јунајтед. Тоа беше неговиот 108. гол, во 354 настапи за „црвените“.

Ливерпул ги освои Лигата на шампионите, Премиер лигата, ФА Купот, Лига Купот и Светското клупско првенство за време на времето на Фирмино на „Енфилд“ и секако може да очекува емотивно збогување во последниот натпревар од сезоната на Енфилд против Астон Вила на 20 мај.

„Мислам дека тој е еден од оние играчи кои дури и да дојде да игра против нас, луѓето би биле навистина среќни да го видат“, заклучи Клоп.

Фудбалерите на Ливерпул, во сабота, гостуваат во Борнмут во натпреварот од 27. коло на Премиер лигата. „Црвените“ моментно се петти на табелата со 42 бода.

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна