Утрински Весник
Македонија

Кисела Вода реконструира четири улици во населбата Драчево

Кисела Вода реконструира четири улици во населбата Драчево

Почна реконструкцијата на улиците Гутенбергова, Волтерова, Марија Кири и Ѓорѓи Војтех во населбата Драчево, извести Општина Кисела Вода.

dobivaj vesti na viber

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски присуствуваше на почетокот на градежните активности, кои опфаќаат реконструктивни зафати на површина од речиси 2.500 м2. Се работи за сообраќајници изградени по катастрофалниот скопски земјотрес и на кои од тогаш не е интервенирано.

„Денес сме на местото каде што почнуваат почетните градежни активности за реконструкција на четири значајни улици во нашата населба Драчево. Се работи за улиците Гутенбергова, Волтерова, Марија Кири и Ѓорѓи Војтех, улици, кои, за жал, никогаш досега, и по земјотресот, не биле санирани или реконструирани од претходните раководства на Општината. Овој градежен зафат, кој опфаќа околу 2.500 квадратни метри, значи инвестиција во подобра инфраструктура, но и инвестирање во подобар квалитет на живот за нашите граѓани, во безбедноста на нашите деца и во полесен пристап до нашите домови и работни места. Градежната офанзива, која трае во целата општина, во сите месни и урбани заедници, со цел да се запази рамномерниот регионален развој, ќе продолжи со засилена динамика. Нашиот целосно поинаков и подобар начин на работа веќе ги дава своите резултати и набргу моето предизборно ветување – во нашата општина да нема неасфалтирана улица – ќе биде во целост остварено“, истакна градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Можете да прочитате

(Видео) Стоилковски: Дали Артан Груби ја уортачи Македонија со бугарски мафијаш, кој се наоѓа во притвор?

Лица од Битолско фатени додека сечеле доводен бакарен кабел за напојување со електрична енергија

Почнува новата редовна авиолинија Скопје – Љубљана