Утрински Весник
Свет

Ким Џонг-ун му испрати писмо на кинескиот претседател: „Се надевам на пријателство и соработка“

Ким Џонг-ун му испрати писмо на кинескиот претседател: „Се надевам на пријателство и соработка“

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-Ун, во писмо до кинескиот претседател Шји Џинпинг вети дека ќе ги унапредува односите на соработка, објави денеска севернокорејскиот државен медиум „КЦНА“.

dobivaj vesti na viber

Писмото е одговор на честитките испратени од Шји и по повод 75-годишнината од основањето на Северна Кореја, во кои претседателот изразил подготвеност да ја зајакне стратешката комуникација и работната соработка.

„Верувам дека односите на пријателство и соработка меѓу Демократската Народна Република Кореја (ДНРК) и Кина стабилно ќе се развиваат во согласност со барањата на новата ера и желбите на двата народа во иднина“, напиша Ким.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина