Утрински Весник
Спорт

Кикс на Вардар 1961, Еурофарм Пелистер е нов шампион на Македонија

Кикс на Вардар 1961, Еурофарм Пелистер е нов шампион на Македонија

Ракометарите на Еурофарм Пелистер по 18 години ја вратија шампионската титула во Битола.

dobivaj vesti na viber

Во претпоследното коло, Еурофарм Пелистер славеше на тешкото гостување во Охрид 28:25, а титулата ја бидејќи Вардар 1961 како гостин кај Тиквеш одигра 32:32. Тиквеш со ова реми си обезбеди настап во европските купови.

Пелистер до победата и шампионската титула во Охрид го предводеа Цветан Кузмановски со девет и Жарко Пешески со пет гола. Кај Охрид се истакна Стефан Дрогиршки со шест гола.

На мечот Тиквеш-Вардар најдобри поединци кај домашниот тим беше Страхиња Симиќ со десет гола, ист број на голови за црвено-црните постигна Дејан Манасков.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема