Утрински Весник
Магазин

Кејт Бланшет возвраќа на тврдењата за сексизам на „Тар“

Кејт Бланшет возвраќа на тврдењата за сексизам на „Тар“

Кејт Бланшет возврати на сугестиите дека „Тар“ е антиженски филм.

dobivaj vesti na viber

53-годишната ѕвезда минатата недела освои „Златен глобус“ за портретирањето на фиктивната диригентка Лидија Тар, но диригентката Марин Алсоп остро го критикува филмот поради сугестиите дека главниот лик е инспириран од неа.

„Тар“ го следи алтер егото на Бланшет, Лидија, на врвот на својата успешна кариера пред да испливаат обвинувања за нејзиното однесување и да уништат сè за што работела.

Во неодамнешното интервју за британскиот весник „Тајмс“, Алсоп го осуди начинот на кој е прикажана маестро Лидија Тар во драмата – измислена, навредлива, нарцисоидна жена, која ги малтретира своите студенти и ги искористува своите вработени.

„Навредена сум како жена, навредена сум како диригент, навредена сум како лезбијка“, рече Алсоп.

„Има толку многу мажи – вистински, документирани мажи – на кои можеше да се темели овој филм, но наместо тоа, става жена во улогата и притоа ѝ ги дава сите атрибути на тие мажи. Изгеда антиженски“.

Кејт Бланшет има крајна почит за Алсоп, но тврди дека околностите во кои се наоѓа тој лик се чиста случајност.

Ѕвездата на „Авијатичарот“ објасни: „Она што режисерот Тод Филд и јас сакавме да го направиме е да создадеме навистина жив разговор. Значи, нема правилни или погрешни одговори на уметничките дела“.

„Не е филм за диригирање и мислам дека околностите на ликот се целосно измислени. Сум гледала многу диригенти, но и романсиери и визуелни уметници и музичари од сите видови. Оваа е многу небуквален, односно недословен филм“.

Бланшет истакна дека диригентката има право на свое мислење, но го бранеше филмот од тврдењата за сексизам.

„Таа има право на свое мислење, апсолутно. Но, тоа е медитација за моќта, а моќта е без пол. Тоа е медитација за моќта и корумпираната природа на моќта и мислам дека тоа не мора да се случува само во културните кругови“, рече актерката.

„Мислам, таа можеше да биде и главен архитект или челник на голема банкарска корпорација“.

Можете да прочитате

Ќерката на Мадона доби црвен картон за модна ревија дека доцнела

(Видео) Корисници на интернет ја пронајдоа сопругата на Сонг Јонг-ки во стара реклама со Џорџ Клуни

Пред да стане актер, Брус Вилис работел во нуклерана централа