Утрински Весник
Македонија

Кај Миравци приведени двајца скопјани, во возилото пронајдени петмина мигранти

Кај Миравци приведени двајца скопјани, во возилото пронајдени петмина мигранти

Вчеравечер, околу 19 часот, на автопатот Гевгелија – Скопје, во близина на клучка Миравци, Гевгелиско, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица при Регионалниот центар за гранични работи „Југ“ ги лишиле од слобода 30-годишниот Б. Ј. и 26-годишниот Б. З., двајцата од Скопје, поради сомнение за сторено кривично дело шверцување мигранти, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

„Претходно, тие биле забележани со патнички возила ‘фолксваген голф’ и ‘сеат леон’, со скопски регистарски ознаки, а кај клучка Миравц, возилата била запрени и при преглед во возилото ‘голф’, што го управувал Б. Ј., биле пронајдени пет лица мигранти (четири од Сирија и еден од Авганистан)“, соопшти МВР.

Мигрантите биле сместени во прифатни центри во Скопје и Гевгелија. Лицата биле задржани во полициска станица и за настанот бил известен јавен обвинител. По целосно документирање на случајот, против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Можете да прочитате

Џафери поднесе Предлог Деловник за работа на Собранието

Група мaлолетници нападнале врсник и го снимале со телефон во Скопје

Насилство во Кисела Вода: скопјанец ги нападнал сопругата и нејзината мајка