Утрински Весник
Свет

Израел ги нападна Либан и Сирија: Убиен командант на Хезболах?

Lebanon Hezbollah Prayer Controversy 76983 C0 361 8640 5398 S885x516.webp.webp
300x250 (7)

Израел тврди дека во денешниот воздушен напад во Либан бил убиен Али Абед Аксан Наим, заменик командант на ракетните единици на Хезболах, додека истовремено го извршил најсмртоносниот напад врз Сирија во последните неколку месеци.

Тел Авив рече дека Аксан Наим е одговорен за извршување и планирање ракетни напади врз израелски цивили.

Ss1

Во најголемата ескалација на конфликтот Хезболах-Израел од 2006 година, десетина израелски војници и неколку цивили беа убиени во северен Израел, додека речиси 270 борци на Хезболах и 50 цивили, вклучувајќи болничари, цивили и новинари беа убиени во израелските напади во јужен Либан.

Нова размена на оган преку границата започна по израелскиот напад на Појасот Газа, а Хезболах, кој е поддржан од Иран, тврди дека причината за новиот конфликт со Тел Авив е поддршката за народот на Палестина.

Од друга страна, сириското Министерство за одбрана соопшти дека неколку израелски напади погодиле области во југоисточниот дел на провинцијата Алепо околу 1:45 часот (22:45 часот по локално време), при што загинале неколку цивили и воен персонал.

Се додава дека воздушните напади се совпаднале со нападите со беспилотни летала од градот Идлиб и западниот рурален Алепо, за кои министерството тврди дека биле извршени од „терористички организации“ против цивили во и околу Алепо.

Три безбедносни извори соопштија дека во нападот биле убиени 33 Сиријци и шест борци на Хезболах.

Еден од убиените борци на Хезболах бил локален теренски командант чиј брат бил убиен во израелски напад врз јужен Либан во ноември, изјави еден од изворите.

Нападите ги осудија Иран и Русија, додека Израел и САД рекоа дека потенцијалниот прекин на огнот во Газа нема автоматски да го вклучи Либан.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван