Утрински Весник
Свет

Истрага на РСЕ: Русите што беа протерани поради шпионажа од ЕУ сега се во Србија

Истрага на РСЕ: Русите што беа протерани поради шпионажа од ЕУ сега се во Србија

Најмалку тројца руски дипломати, кои беа протерани од земјите членки на Европската Унија или беа ставени на црната листа по руската инвазија на Украина, сега се акредитирани руски претставници во Србија, вклучувајќи и двајца од нив со врски со руските разузнавачки служби, покажува повеќемесечната истрага на Радио Слободна Европа (RSE).

dobivaj vesti na viber

Четвртиот дипломат во моментот во руската амбасада во Белград ја напушти дипломатската мисија во руската амбасада во Хелсинки два месеца откако Финска објави дека ќе протера руски дипломати како одговор на руската инвазија на Украина.

Русија го зголеми своето дипломатско присуство во Србија по бранот протерувања дипломати од ЕУ минатата година. На списокот на Министерството за надворешни работи на Србија сега има 62 акредитирани дипломати наспроти 54 во март 2022 година.

Сега најмалку еден протеран руски дипломат поврзан со единицата на Федералната служба за безбедност (ФСБ) обвинет за сајбер-напади насочени кон американскиот енергетски сектор е испратен во Белград, а друг е поврзан со Руската служба за надворешно разузнавање, откри РСЕ по речиси една година од истрагата.

Можете да прочитате

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени

Герасимовски: Нова фасада и реконструкција на целиот покрив во градинката „13 Ноември“