Утрински Весник
Магазин

Интензивен викенд во вселената: Утре покрај Земјата ќе помине голем астероид

Интензивен викенд во вселената: Утре покрај Земјата ќе помине голем астероид

Астероидот наречен 2023 JK се очекува утре да прелета покрај Земјата, пропуштајќи ја нашата планета за нешто повеќе од 1,6 милиони километри.

dobivaj vesti na viber

Според американската вселенска агенција НАСА, 2023 JK е со големина колку комерцијален патнички авион. Астероидот JD4 – кој е приближно со иста големина како 2023 JK – исто така ќе помине утре и ќе ја пропушти Земјата за речиси двојно поголема оддалеченост.

НАСА предвидува интензивен викенд во вселената – уште три астероиди ќе поминат недалеку од Земјата: Син мермер со големина на автобус, 2023 JL2 со големина на авион и HG11 – со дијаметар од само седум метри – кој ќе се приближи на 4,5 милиони километри.

Преминот на JK 2023 можеби е многу опасен во споредба со другите пловечки карпи, но човештвото сепак не треба да ги менува своите планови за викендот. За споредба, Месечината е оддалечена 380.000 километри од Земјата, а во ретка прилика кога астероиди удриле во нашата планета, обично не се случува многу често и многу интензивно.

„Околу еднаш годишно, астероид со големина на автомобил удира во атмосферата на Земјата, создава импресивна огнена топка и гори пред да стигне до површината“, објави НАСА.

Пред околу 65 милиони години, астероид со големина на планина ги збриша диносаурусите и поголемиот дел од остатокот од животот на Земјата.

Можете да прочитате

Кипарскиот јутјубер и нов европратеник: Ајде да ви покажам нешто „кул“, првпат влегувам во Европскиот парламент

Среќата ќе ги позлати овој јуни: На овие хороскопски знаци сѐ ќе им оди од рака

Започнува првото македонско адреналинско шоу ТРИУМФ кое ќе се емитува на јутјуб каналот LAZAROV и стриминг платформата GLEY