Утрински Весник
Македонија

Ѕидови што течат, факултети без услови за работа – Атанас Кочов, кандидатот за ректор на УКИМ, за универзитетските проблеми

Ѕидови што течат, факултети без услови за работа – Атанас Кочов, кандидатот за ректор на УКИМ, за универзитетските проблеми

Појаснувајќи ги актуелните состојби на УКИМ, кандидатот за ректор, Атанас Кочов, во интервју за „Макфакс“ истакнува дека е потребна заемна соработка на идниот ректор и тимот на вработени за подобрување и издигнување на Универзитетот од состојбата во која се наоѓа.

dobivaj vesti na viber

Не претендирам за ректорската позиција, дециден е Кочов, за да бидам менаџер, туку одам да бидам лидер и се откажувам од сите приходи што му следуваат на ректорот. Останувам на мојата плата од Машинскиот факултет, додава кандидатот за ректор.

Предочува дека и професорите и студентите работат во тешки услови, како инфраструктурни така и материјални.

Професорските плати, како што истакнува, никогаш не биле пониски.

Некогаш се случува, како што објаснува, нивните колеги од штипскиот или тетовскиот универзитет да имаат многу повисоки плати во однос на УКИМ.

„Ако ги споредиме платите, ќе видите дека на УКИМ платата на професор е меѓу 700 до 800, можеби до 1.000 евра. Од друга страна, моите колеги од штипскиот или тетовскиот универзитет имаат и над 1.000 евра плата“, вели универзитетскиот професор.

За стандардот на студентите, прецизира дека немаат студентски домови, а сите други универзитети имаат. Зошто, прашува професорот, тоа да не биде решено на тој начин што на имотот на УКИМ ќе се направи јавно-приватно партнерство.

„Мора да се потрудиме на студентите да им ги обезбедиме сите можности за да имаат човечки услови за творење. Дали тоа ќе бидат мали студентски домови во кампуси, дали ќе бидат поголеми студентски домови, но ние како универзитет мора да се погрижиме за студентите што не се од Скопје да имаат добри услови, да имаат училница со компјутерска опрема, да имаат културни и спортски центри“.

Ѕидови што течат, пропаднати спортски сали, факултети без основните услови за работа, се само некои од проблемите на УКИМ, укажува Кочов.

Детаљно за состојбата на УКИМ и со кои предизвици ќе се соочи идниот ректор на најстариот универзитет, во интервјуто на „Макфакс“ со Атанас Кочов.

Можете да прочитате

(Видео) Јовев: Не сум жртва на политички реваншизам, почна како суета, но може да прерасне во политички пазар

(Видео) Адвокатот на Јовев: Причината за смената се исплатени дежурства од 2022 година без потпис од министерот што е навреда на здравиот разум

СДСМ со граѓаните во Центар и Сарај: Со изградбата на коридорите најмалку 600 милиони евра за домашните комапнии