Утрински Весник
Спорт

Хрватските ватерполисти ја победија Србија и се изборија за полуфинале на Светското првенство

Хрватските ватерполисти ќе играат во полуфиналето на Светското првенство во Доха, откако во четвртфиналето ја совладаа репрезентацијата на Србија со 15-13 (4-4, 5-5, 2-1, 4-3).

Стрелците на хрватската репрезентација ги предводеше Лорен Фатовиќ со четири гола, Марко Жувела и Рино Буриќ постигнаа по три, а Константин Харков два. Марко Бијач имаше десет одбрани, а во вториот дел одбрани две шутеви.

Најдобар стрелец на српската репрезентација беше Страхиња Рашовиќ со три гола.

За хрватските ватерполисти тоа ќе биде осми настап во полуфиналето на СП, а за пласман во финалето ќе играат против победникот од последната четвртфинална пресметка меѓу Унгарија и Франција.

Првата полуфинална двојка ја сочинуваат репрезентациите на Шпанија и Италија.

Можете да прочитате

Роналдо за непристоен потег два меч се сели на трибините

Роденденска победа со историски трипл -дабл за Дончиќ

Исланѓанецот Сигурдсон нов тренер на хрватските ракометари