Утрински Весник
Спорт

Гвардиола: Не е пожелно финале да играте против италијанскиот тим

Гвардиола: Не е пожелно финале да играте против италијанскиот тим

Фудбалерите на Манчестер Сити се пласираа во финалето на Лигата на шампионите. Во средата, во реваншот од полуфиналето на домашен терен го декласираа бранителот на титулата Реал Мадрид со 4:0 и со вкупен резултат 5:1 се избрија за место во финалето.

dobivaj vesti na viber

На овој начин му се реваншираа на актуелниот шампион на Европа за болниот пораз во истата фаза од натпреварувањето минатата сезона, му ја одзедоа круната и по втор пат изборија пласман во финалето на елитното натпреварување.

„Минатата сезона беше болно, велеа дека играчите немаат карактер. Сега покажавме дека сме посебна група на луѓе. Од првата минута имавме чувство дека сме подготвени. Пред натпреварот бевме мирни, немаше тензија. Се гледаше дека сме подготвени да го направиме ова на наш начин“, изјави менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола.

Противник во финалето на тимот на Гвардиола ќе му биде Интер.

„Навистина не е пожелно да се игра против италијански тим во финалето. Интер е вистински конкурентен тим, но имаме време да се подготвиме. Сега треба да славиме, бидејќи тоа се случува кога ќе се изборите за пласман во финалето”.

Финалето Интер-Манчестер Сити ќе се одигра на 10 јуни во Истанбул.

Можете да прочитате

Мбапе го скрши носот, ќе игра со маска на ЕП

Младеновски: Сè уште се натпреварувам за да им дадам поддршка на младите и надежни македонски кајакари

Мбапе го скрши носот, ама не оди на операција