Утрински Весник
Спорт

Гвардиола: Mора да ја освоиме Лигата на шампионите, само така ќе влеземе во историјата

Гвардиола: Mора да ја освоиме Лигата на шампионите, само така ќе влеземе во историјата

Пеп Гвардиола по освојувањето на Премиер лигата изјави дека неговиот тим мора да ја освои и Лигата на шампионите, за да може да влезе во конкуренција за еден од најдобрите во историјата.

dobivaj vesti na viber

Фудбалерите на Манчестер Сити во неделата го победија тимот на Челзи со 1:0 во натпреварот од 37. коло на Премиер лигата.

Манчестер Сити на тој начин обезбеди нова титула во Премиер лигата, бидејќи Арсенал, ден претходно, беше поразен на гостувањето кај Нотингем Форест (0:1).

„Имам чувство дека направивме нешто извонредно. Тоа е нешто извонредно. Луѓето знаат колку е извонредно. Но, за да се сметаме за еден од најдобрите тимови во историјата, треба да ја освоиме Лигата на шампионите, инаку сезоната не би била целосна. Можеби е неправедно што морате да ја освоите Лигата на шампионите за да биде вредуван вашиот успех, но ние мора да го прифатиме тоа“, рече Гвардиола.

Сити на 10 јуни ќе игра против Интер во финалето на Лигата на шампионите во Истанбул.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема