Утрински Весник
Свет

Најмалку 20 деца загинаа во пожар во студентски дом во Гвајана

Најмалку 20 деца загинаа во пожар во студентски дом во Гвајана

Најмалку 20 лица загинале во пожар во студентски дом во училиштето во Махдија, град во централниот дел на јужноамериканската држава Гвајана, јавува Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Пожарот избувнал нешто по полноќ во студентски дом за средношколци, а поради лошите временски услови се уште траат напорите за негово гаснење, соопшти Владата.

Уште неколку луѓе се повредени, а некои се подготвуваат за евакуација во главниот град Џорџтаун, каде што е формиран специјален центар.

„Ова е голема катастрофа. Страшно е, болно“ – изјави претседателот на Гвајана, Ирфан Али.

Можете да прочитате

Летовите кон Москва ги намалуваат шансите на Грузија за кандидатски статус за ЕУ

ЦРЕА: Нафтената војна на Западот против Русија го губи момент

(Видео) Шефот на Вагнер бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?