Утрински Весник
Балкан

Ердоган: Инфлацијата и слабата излезност влијаеа на изборните резултати

Erdogan 1.webp.webp

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган зборуваше по локалните избори во оваа земја и дебаклот што неговата партија го доживеа во речиси сите поголеми центри во Турција. Тој, според турските медиуми, нагласил дека трошоците за живот и инфлацијата влијаеле на изборните резултати.

Ердоган се обратил до Извршниот комитет на АКП и дал јасни инструкции на членовите на партискиот комитет и рекол дека гласачите не излегле во голем број на изборите.

-Тој рече дека во актуелната ситуација удел имаат партискиот штаб, кандидатите и партиската организација. Посебно нагласи дека се што се случило од процесот на селекција на кандидати до спроведување на изборите ќе биде детално оценето, пишува Си-Ен-Ен Турк.

Ердоган посочи дека по враќањето во Турција ќе ги посети сите победнички региони.

-Сега сум зафатен, имам некои патувања. Кога ќе се вратам од Америка и Саудиска Арабија, се надевам дека ќе ги посетам нашите победнички региони, заклучи турскиот претседател.

Можете да прочитате

Вучиќ: Ако биде изгласана резолуцијата за Сребреница, ќе бараме непостојано место во Советот за безбедност на ОН

Уапсен е поранешниот главен специјален обвинител на Црна Гора, осомничен e за создавање криминална организација

Земјотрес со јачина од 4,3 степени ја погоди грчката провинција Тесалија