Утрински Весник
Свет

Градоначалникот на Лондон повика на запленување на имотот на Русите поврзани со Путин

Sadik Kan Nova.jpg

Градоначалникот на Лондон Садик Кан ја повика британската влада итно да донесе одлуки за заплена и продажба на имот во сопственост на Руси поврзани со рускиот претседател Владимир Путин и да ги насочи приходите кон оние на кои им е потребна, вклучително и бегалци од Украина.

Во писмото до британскиот секретар за домување Мајкл Гоув, Кан рече дека владата треба да дејствува итно и да овозможи заплена и продажба на имотот што им припаѓа на „пријателите на Путин“.

Web

Градскиот совет предложи да се изградат 4.000 домови од приходите од продажбата на имотот поврзан со Кремљ во Лондон.

Според новата анализа на градското собрание, имотот купен во Лондон од Руси обвинети за корупција или поврзани со Кремљ, чија вредност, според Транспаренси Интернешнл, беше околу 1,28 милијарди во 2022 година, ќе обезбеди доволно средства за повеќе од 4.000 достапни домови.

Можете да прочитате

Тринаесет земји на ЕУ силно го поддржуваат проширувањето како придонес за стабилноста

Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците, ќе им дава банкарски картички, а не готовина

Сијарто: Во интерес на ЕУ е што поскоро да ги прими земјите од Западен Балкан