Утрински Весник
Свет

Германците драстично ја зголемија цената на сместувањето пред Европското фудбалско првенство

Dsc07114.thumb .jpg.588b1fca05ae9ff815af9c1ecb51f444.jpg

Германија како домаќин на Европското фудбалско првенство сака добро да заработи со тоа што ќе донесе многу туристи во земјата. Германските медиуми јавуваат дека цените на сместувањето во хотели пораснале во речиси сите градови каде се играат натпреварите. Најновиот пример за поскапување доаѓа од Келн кога се очекува градот ќе биде полн.

На 15 јуни Унгарија во Келн ќе игра против Швајцарија. Првиот натпревар на Европското првенство во Келн ќе привлече десетици илјади фудбалски фанови, пренесува магазинот Феникс.

Околу четири недели пред почетокот на натпреварот, многумина ќе сакаат да резервираат соба. Погледот на понудата на порталот booking.com покажува дека изборот за ноќта од 15 до 16 јуни е сепак многу голем.

Сепак, обожавателите ќе мора да копаат длабоко во нивните џебови: двокреветна соба во хостелот Deutz чини 269 евра – со појадок и бања. Во хотелот „Еден“ со три ѕвезди двокреветна соба без појадок чини 345 евра. Хотелот со четири ѕвездички  Аугустинерплац ја нуди најскапата соба: таканаречениот стандарден апартман чини 1.195 евра за една ноќ.

За споредба: за викендите надвор од периодот на Европското првенство, на пример од 10 до 11 август, соба во хостел чини од 124 до 130 евра, а стандарден апартман на Аугустинерплац помеѓу 180 и 250 евра.

Малку поевтина понуда има на платформата Airbnb, каде приватници нудат апартмани или соби за одмор. Соба во центарот на градот за ноќевање од 15 до 16 јуни чини меѓу 169 и 234 евра, но се уште се достапни само неколку видови сместување.

Доколку сакате да заштедите уште повеќе пари, можете да резервирате место во кампот на навивачите во Младинскиот парк Деуц. Таму сместувањето за две лица на booking.com чини 98 евра, а таканаречениот мобилен дом – шест квадрати со два двојни кревети за четири лица и заедничка бања – 546 евра. Појадок може да се резервира за 9,90 евра, а паркинг место за десет евра.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел