Утрински Весник
Спорт

Фулам се самоуништија со три црвени картони, Јунајтед во полуфинале на ФА купот

Фулам се самоуништија со три црвени картони, Јунајтед во полуфинале на ФА купот

Манчестер јунајтед ќе играат во полуфиналето на англискиот ФА куп против Брајтон, додека Манчестер сити ќе се судрат со Шефилд јунајтед, откако „ѓаволите“ во интересен натпревар го искористија моментот на лудост на Вилијан и Александар Митровиќ да стигнат до пресврт 3:1 победа над Фулам.

dobivaj vesti na viber

Митровиќ прво ги „замрзна“ домашните фанови во 50. минута носејќи предност за гостите, и „ѓаволите“ имаа проблем да ја срушат одбраната на Фулам до 72. минута, кога по една брза акција, Џејдон Санчо се најде во одлична ситуација пред голот на Фулам, но неговиот обид заврши во раката на Вилијан.

По прегледувањето на ВАР снимката беше досуден пенал, а Вилијан доби црвен картон, по што Митровиќ лудо реагираше и го турна судијата, исто така добивајќи црвен картон. И менаџерот на Фулам, Марко Силва доби црвен картон!

По ова, Бруно Фернандеш сигурно го реализираше пеналот за израмнување, за само две минути подоцна во 77. минута, Марсел Забицер да постигне убав гол за 2:1 водство, пред Фернандеш во 97. минута да постигне уште еден гол за потврда на пласманот во полуфинале.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име