Утрински Весник
Свет

Фон дер Лајен со предупредување до десницата во Италија

Фон дер Лајен со предупредување до десницата во Италија

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен ја предупреди Италија за последиците доколку отстапи од демократските принципи, испраќајќи едвај прикриена закана пред изборите во недела, на кои се очекува да победи десничарскиот блок предводен од Џорџо Мелони.

dobivaj vesti na viber

Коментарите укажуваат на загриженост во некои европски метрополи за претстојните избори и сугерираат дека односите меѓу Брисел и Рим би можеле да станат турбулентни доколку победат Мелони и нејзините партнери.

„Мојот пристап е дека која демократска влада е подготвена да работи со нас, ние работиме заедно“, рече фон дер Лајен на Универзитетот Принстон во САД во четвртокот, на прашањето дали има загриженост за претстојните избори во Италија.

„Ако работите тргнат во тешка насока… Зборував за Унгарија и Полска, ги имаме алатките“ – додаде таа.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина