Утрински Весник
Македонија

Фон дер Лајен ѝ честиташе на Силјановска Давкова за изборот за првa претседателка на Северна Македонија

Ursula Fon Der Lajen.jpg

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска ѝ го честиташе изборот на Гордана Силјановска Давкова за првa претседателка на Северна Македонија и рече дека нејзиното лидерство доаѓа во клучен момент, додека државата напредува во реформите и го продолжува својот пат кон ЕУ.

Фон дер Лајен додаде дека со нетрпение ја очекува соработката со новата претседателка на Северна Македонија.

„И честитам на Гордана Силјановска-Давков што стана првата жена претседател на Северна Македонија. Вашето лидерство доаѓа во клучен момент, додека вашата земја напредува во реформите и го продолжува својот пат кон ЕУ, со нетрпение очекувам да работам со вас“, напиша Фон дер Лајен на социјалната мрежа Х.

Силјановска Давкова е избрана за претседател на државата со мнозинство гласови. Таа денеска во Собранието положи заклетва со што официјално ја презеде фукцијата Претседател на државата.

Можете да прочитате

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух