Утрински Весник
Магазин

Отстранете ги мрсните дамки со креда

2020 Cleaningbattle Greasestainshirt Method4 325 Scaled.webp.webp

Сепак, Иван Карингтон, експерт за чистење, сподели одличен трик како да се справите со тие дамки.

Во една неодамнешна епизода на Би-Би-Си „Подреди го својот живот“, Иван им покажа на гледачите како да се отстрани голема дамка од масло од бела маица, користејќи бела креда.

– Се чини дека нешто мрсно се истурило на ова – рече и потоа почна да ја трие кредата на дамката.

Овој метод функционира бидејќи кредата има впивачки својства, кои помагаат да се отстранат мрсните дамки од влакната од ткаенината. Експертот за чистење Џил Кох еднаш откри за списанието Homes & Gardens која креда работи толку ефикасно.

– Кредата обично се прави од форма на варовник наречен калциум карбонат. Додека ја нанесувате кредата на дамката од масло, таа ќе го впие маслото и ќе го држи на место. Потоа можете да ги исчеткате кредата и маслото заедно. Кредата денес обично вклучува други состојки, но калциум карбонатот често сè уште е главната состојка, објасни таа.

Овој едноставен, но ефикасен метод ќе им помогне и на оние кои се борат да ги отстранат мрсните дамки од облеката.

Можете да прочитате

Еден симптом на мозочен удар може да се појави додека јадете

Полицијата ја уапсила Ники Минаж поради поседување лесни дроги

Лекарот на 114-годишна жена открива што можеме сите да направиме за да живееме подолго