Утрински Весник
Спорт

Финалето на Лигата на шампионите 2026 година ќе се игра во Будимпешта

5523414 2352440 Share.jpg

Финалето на Лигата на шампионите ќе се игра на 1 јуни на Вембли, следната година домаќин ќе биде Алијанц Арената во Минхен, додека денеска на состанокот на Извршниот комитет на УЕФА во Даблин е одлучено во 2026 година „Пушкаш арената“ во Будимпешта ќе биде домаќин на најважниот натпревар од европскиот клупски фудбал.

Домаќин во 2027 година би можел да биде „Сан Сиро“, но одлуката е одложена за септември, кога ќе бидат познати плановите поврзани со реконструкција на стадионот во Милано.

„Сан Мамес“ во Билбао ќе биде домаќин на финалето на Лига Европа во 2025 година, на Истанбул (Паркот Бешикташ) му е доверено домаќинот во 2026 година, додека Франкфурт ќе ја има привилегијата да биде домаќин на финалистите во 2027 година.

Конечно, Вроцлав ќе биде домаќин на финалето на Лигата на конференцијата следната година, Лајпциг ќе биде домаќин во 2026 година, а Истанбул ќе биде домаќин во 2027 година.

Можете да прочитате

Албанецот кој ги навредуваше Македонците: Ако навредив некого извинете

Рекордерот Меси и „гаучосите“со победа ја започнаа одбраната на титулата

Англија и Данска одиграа нерешено