Утрински Весник
Свет

Фицo го чека уште една операција

Fico.jpg

Словачкиот премиер Роберт Фиц, на кого вчера беше извршен атентат во градот Хандлови, го чека уште една операција, пишува словачкиот портал Правда.

Абдоминалното крварење на Фицо е запрено, но му претстои операција на колкот.

Во меѓувреме, полицијата го обвини напаѓачот на премиерот за убиство со умисла и тој се соочува со казна од 25 години до доживотен затвор.

Како што пренесува порталот, напаѓачот, за кого медиумите пренесуваат дека е 71-годишниот писател Јурај Цинтула, рекол дека е горд на својот чин.

Напаѓачот моментално се наоѓа во ќелијата на Националната агенција за криминал во Нитра,

Лекарите во текот на ноќта успеале да ја стабилизираат состојбата на словачкиот премиер по вчерашниот атентат во градот Хандлови, но се уште е тешкасостојба, соопшти претходно денеска директорката на болницата во Банска Бистрица, Миријам Лапуникова.

Два медицински тима го оперираа словачкиот премиер пет часа.

– Во моментов се преземаат дополнителни активности за подобрување на неговата состојба – изјави словачкиот министер за одбрана Роберт Калињак.

Словачкиот министер за внатрешни работи Матус Шутај Ешток денеска побара од вицепремиерот Томаш Тараба да го свика Советот за национална безбедност, а Владата ќе одржи седница.

Министерот за внатрешни работи најави дека ќе ја зајакне заштитата на политичарите и одредени медиуми.

Напаѓачот пукал пет пати, по што полицијата веднаш го привела и премиерот веднаш бил префрлен во болницата во Банска Бистрица.

Можете да прочитате

Воениот кабинет на Израел вечерва ќе разговара за договорот за ослободување на заложниците

ОН: Над 670 луѓе загинаа во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

(ВИДЕО) Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тел Авив: Толпата побара оставка од Нетанјаху