Утрински Весник
Магазин

Европските купувачи ги разграбаа сите копии на корејскиот електричен новитет

Европските купувачи ги разграбаа сите копии на корејскиот електричен новитет

На 9 ноември годинава Hyundai ја отвори продажбата на моделот Ioniq 6 на одредени европски пазари. Тој понуди 2.500 примероци однапред, што очигледно не е доволно затоа што сите копии беа купени до следното утро.

dobivaj vesti na viber

Треба да се има предвид дека моделот беше понуден во Германија, Велика Британија, Франција, Холандија и Норвешка.

Потребни беа помалку од 24 часа за да се продадат сите достапни копии.

Среќниците кои успеале да го резервираат својот примерок треба да почекаат, најрано до март следната година. Сите останати ќе мора да почекаат до пролет.

Hyundai Ioniq 6 во првото издание се напојува од два електромотори со вкупна моќност од 325 КС (и 605 Nm), а батеријата е со капацитет од 77,4 kWh.

Во Германија се нудеше по почетна цена од 66.400 евра.

Можете да прочитате

По 27 години во Лас Вегас уапсен маж за убиството на раперот Тупак

Ед Ширан ќе објавува албум за секое годишно време

(Видео) Мик Џегер: Каталогот на бендот нема да им го оставам на децата, што ќе им се 500 милиони долари