Утрински Весник
Свет

Евакуиран трговски центар во Санкт Петербург, маж тврдел дека поставил експлозив

Capture 7.jpg
Ss2

Посетителите на трговскиот центар „Лондон мол“ во Санкт Петербург се евакуирани поради закана од експлозија. Еден човек е приведен затоа што наводно оставил експлозив во комплексот. Според Фонтанка, тоа е снимено од камери за видео надзор поставени во ресторан. Мажот потоа отишол во продавница и подоцна бил уапсен.

Толпата се крена на улицата Колонтај, авенијата Нерчинска и Далновосточна. Снимките од очевидци покажуваат возила за итни случаи кои се движат по трамвајските шини. Полицијата го блокираше паркингот на трговскиот центар, како и дел од авенијата Далновосточна, пренесува Фонтанка.

300x250 (7)

Уапсениот не прецизирал каде точно го оставил експлозивот, а зградата сега ја испитуваат експерти за експлозиви.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван