Утрински Весник
Македонија

Во ДИК утре ждрепка за утврдување на редоследот на претседателски кандидати

Dik.jpg

Државната изборна комисија утре ќе спроведе ждрепка за утврдување на редоследот во единствената листа на кандидати за Претседател на Република Северна Македонија.

Исто така ќе се одржи и ждрепката за распределба на рекламни паноа и билборди за Изборите за Претседател на Република Северна Македонија.

Во трката за претседател учествуваат седум кандидати: Стево Пендаровски кој доби граѓанска поддршка и поддршка од партијата СДСМ, Гордана Силјановска – Давкова со поддршка од ВМРО ДПМНЕ, лидерот на партијата „ГРОМ“, Стевчо Јакимовски, професорката Билјана Ванковска зад која застана партијата „Левица“, Бујар Османи од ДУИ, Максим Димитриевски лидерот на „ЗНАМ“ и Арбен Таравари кандидат на коалицијата „Вреди“.

Можете да прочитате

Четворица претепале сосед во Миладиновци

ЦУК: Со хеликоптерска помош ренџерите гасат пожар на Шара

Костадиновска – Стојчевска: Младите имаат право на спокојна и достинствена иднина