Утрински Весник
Спорт

Јепчирчир постави нов светски рекорд во маратон

O 1920056 1024.jpg

Кениската атлетичарка Перес Јепчирчир постави нов светски рекорд во маратон.

Таа во Лондон целта ја мина за време од два часа, 16 минути и 16 секунди.

Зад олимписката шампионка, второто место на трката во главниот град на Велика Британија го освои Тигст Асефи од Етиопија, додека трета беше Џојселин Џепкосгеи од Кенија.

И Асефи и Џепкосгеи ја завршија трката за помалку од 2 часа и 17 минути, побрзо од претходниот светски рекорд поставен од Кенијката Мери Кеитани со време (два часа 17 минути и една секунда) поставен во 2017 година, исто така во Лондон.

Можете да прочитате

Очекувана победа за Ѓоковиќ на стартот од Ролан Гарос

Белингем прогласен за играч на сезоната во Ла-лигата

Анчелоти најави заминување во пензија од редовите на Реал Мадрид